ÚPRAVA SRSTI LVÍČKA

Několik mých rad je určeno především novým majitelům, neboť každý má svůj postup a styl, jak pečovat o krásnou a dlouhou hřívu lvíčka.

Alfou a omegou celého úspěchu je česání. Potřebujeme kartáč se zahnutými kovovými zuby (tzv. na pudly), který je co nejměkčí, kartáč s rovnými kovovými zuby (bez zakončení kuličkou) a kovový středně hustý hřeben. Neosvědčil se mi hřeben s otáčecími hroty, protože ten srst nerozčeše, pouze jí projde a nechá zbytky uvolněné podsady v dlouhých krycích chlupech. Existuje mnoho způsobů, jak česat, ale mně se nejvíce osvědčilo naučit psíka česání v leže. Nejprve pročešeme pejska "pudlím kartáčem" po těle i na bambulkách na packách, tím srst uvolníme. Poté nejprve rozčešeme bambulky na packách a střapec na ocásku - v pořadí pudlí kartáč, kovový kartáč, hřeben - po srsti i proti srsti. Poté se věnujeme hřívě. Srst si rozdělím na vrstvy, abych měla jistotu, že ji pročesávám až ke kůži a ne jen vršek. Postupuji od konce hřívy směrem k hlavě. Pročešu nejprve bříško, poté boky, hrdlo zespodu, krk, vousy a hlavu. Postupuji ve stejném pořadí kartáčů jako u pacek. Extrémně namáhaná místa jsou v podpaží, na krku (pod obojkem), pod ušima a vousy. Těmto partiím věnujeme největší pozornost, protože zde nejvíce dochází k zacuchání a vzniku zplstnatělých míst. Poté nechám psíka postavit a rozčešu hřbet, boky, krk, náprsenku, vousy a hlavu. Univerzální rada na četnost česání není. Domnívám se, že u dospělého jedince by mělo stačit důkladné rozčesání 3x týdně. U štěnat a mladých psů je třeba česat každý den, neboť štěněčí srst má tendenci se zacuchávat. Pokud se nám přece jen stane, že se nám psík zacuchá, smotky opatrně roztrháme a rozčešeme. Můžeme také použít některé z rozčesávacích přípravků a opět dokonale rozčešeme. 

Dalším úkonem je koupání. Před koupáním by měl být pes dokonale rozčesán a nespoléhat na to, že vodou některé hříchy smyjeme. Naopak v zacuchaných místech se hromadí prach společně s šamponem, který nejsme z těchto míst schopni dokonale vypláchnout. Osvědčilo se mi koupání každé 3 týdny až 1 měsíc. Psa umyjeme 2x šamponem, nejlépe s oleji (norkový, mandlový, avokádový,...), opláchneme a na srst naneseme kondicioner nebo balzám, který necháme určitou dobu působit. Pokud se nám zdá, že je srst suchá a lámavá, můžeme psa zabalit do igelitu a nahřátého ručníku a udržet ho v balzámové masce alespoň 10 minut. Nakonec důkladně opláchneme. Jestliže má psík lupy nebo jiné kožní problémy, pak mi většinou pomohl dehtový nebo sírový šampon, který skvěle desinfikuje kůži. Poté psa vytřeme ručníkem a položíme na místo , kde jej budeme česat, kam dáme deku a na ni suché ručníky. Psa rozčesáváme kovovým kartáčem pod fénem, tj. rozčesáváme to místo, na které směřuje proud teplého vzduchu. Většinou se vyplatí psa nejprve mírně prosušit při pročechrávání srsti rukou a poté srst dokonale vytáhnout kartáčem a fénem. Když máme jednu stranu hotovou, vyměníme ručníky a otočíme psa na druhý bok. Případné smotky opatrně roztrháme prsty a pročešeme event. použijeme výše zmíněný rozčesávač. Již rozčesaného psa ve stoje dosušíme, protože kde srst zůstane mokrá znovu zplstnatí.
To, co dělá lvíčka lvíčkem je střih. Lvíček se střihá "do půl těla", ale i tak se střihem dá hodně vylepšit nebo zkazit. Jakákoliv chyba ve střihu se špatně napravuje, protože dlouhá srst dorůstá do původní délky asi 8-12 měsíců. Stříháme zadní polovinu těla mimo bambulek na packách - tj. od hlezenního kloubu až po konec žeberního oblouku. Stříháme proti srsti 2-3mm stříhací hlavou. Při stříhání na výstavu je lepší nechat zhruba 3mm srsti, protože zachováme tzv. moaré - tj. tenounkou vrstvičku srsti - a psík nevypadá jako stažený z kůže (zejména bílí nebo světlí lvíčci). Eventuálně můžeme ostříhat na 1mm cca 3-5 dnů před výstavou. Přední packy vyholíme od zápěstí po loket. Ocásek vystříháme do poloviny event. do 2/3 podle jeho délky - raději nechat větší střapec. Na všech packách vyholíme prsty. Na hlavě vystříháme srst mezi očima - mezi vnitřními koutky cca 1-2 cm. Velmi opatrně musíme postupovat na bříšku, ve slabinách a mezi prsty na tlapkách, kde hrozí nejčastěji postřihání pejska. Střih má umocnit délku srsti v hřívě oproti vyholenému zadečku, ale nesmí to být na úkor elegance. Na packách mají být bambulky bohaté, ale nikdy je nenecháváme přesahovat klouby, protože tím poškozujeme vzhled psíka v pohybu. V případě, že má psík kratší nohy, opatrně ostříháme asi polovinu hlezenního kloubu, přičemž stříháme hodně šikmo, alespoň opticky přidáme nějaký centimetr. Stejně tak délka hřívy na zádech by neměla úplně zakrývat ostřihané partie hřbetu. Jestliže necháme hřívu delší, opticky psa zkrátíme, ale riskujeme, že pes bude vypadat těžký a mohutný, tehdy bychom měli uplatnit modelaci koncových chlupů hřívy... . Na výstavách v zahraničí a na střihačských soutěžích se hříva upravuje střihem a přimlouvala bych se za opatrnou modelaci konců hřívy, tj. zastřižení na hřbetě a domodelování oblouku na bocích. Srst na tlapkách u země zarovnáme tak, aby byly vidět konce drápků, nikdy se ale nepokoušíme vytvarovat kulatou bambuli jako u pudlů.
Aby naše péče byla dokonalá, nesmíme zapomenout na čištění srsti okolo očí a tlamy a její odbarvování (zejména u světlých psů). Většina firem prodává lotia, jejichž pravidelným potíráním dosáhneme úplného odbarvení nežádoucích znečištěných míst. V případě, že má náš pejsek suchou nebo matnou srst, můžeme ji oživit pomocí aplikace norkových nebo jojobových olejů. Ovšem nejlépe ovlivníme kvalitu srsti psa vhodnou stravou a vhodně zvolenými vitamíny.
Na závěr bych chtěla podotknout - k česání a úpravě psa přistupujte vždy jako k práci nikoliv ke hře se psem. Je to jedna z mála "povinností", kterou naši miláčkové mají, takže se Vám vždy vyplatí naučit psíka vydržet v klidu při provádění úkonů, předejdeme tak zbytečným zraněním psa. Velká odměna a pochvala mu jistě vynahradí prožité "utrpení".

Gabriela Bártová

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky